مطالبسایت

آیا جراحی بای پس معده به دیابت کمک می کند؟

آیا جراحی بای پس معده به دیابت کمک می کند؟

رایج‌ترین نوع دیابت و خطرناک‌ترین آن، دیابت نوع ۲ است. از آنجا که دلیل عمده دیابت نوع ۲ مربوط به حجم زیاد چربی در بدن است؛ طبق بررسی‌های انجام شده، جراحی بای پس معده یکی از بهترین راه‌های درمان آن به نظر می‌رسد. ریسک ابتلا به دیابت با افزایش وزن و چاقی افزایش می‌یابد؛ پس درمان چاقی و اعمال اصلاحاتی در سبک تغذیه و سبک زندگی می‌تواند کمک کننده باشد. در موارد خاص و مخصوصاً زمانی که این اصلاحات امکان پذیر نباشد یا زمانبر و سخت باشد؛ عمل جراحی بای پس معده جهت حفظ و بهبود سلامتی فرد پیشنهاد می‌گردد.

تأثیر جراحی بای پس معده بر کاهش وزن و دیابت:

بدلیل آن که دیابت نوع ۲ از نوع بیماری‌های پیش رونده بوده و با گذشت زمان وخیم‌تر می‌شود؛ نیاز به مصرف دوز بالاتر داروها و تنوع آن‌ها و هم چنین احتمال بروز عوارض و خطر مرگ و میر را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اقدام جدی در این زمینه لازم و ضروری می‌نماید.

جراحی بای پس معده که با کاهش میزان کالری دریافتی و در نتیجه سطح قند خون صورت می‌گیرد؛ تأثیر واضحی در میزان بهبود بیماران دیابتی تحت درمان داشته است. قطع یا کاهش مصرف داروهای خوراکی، کاهش میزان تزریق انسولین مورد نیاز، بهبود کلی وضع سلامت بدنی از جمله وضعیت عملکرد کلیه‌ها، کاهش خطرات مشکلات چشمی، قلبی- عروقی و مواردی از این دست، شواهدی است که نشانگر مفید و مؤثر بودن این روش درمان، یعنی روش جراحی بای پس معده در درمان چاقی و دیابت می‌باشد.

جراحی بای پس

عمل جراحی بای پس:

پس از انجام اقدامات لازم جهت آمادگی فرد برای عمل، قسمت بزرگتر معده جدا شده، قسمت کوچکتر و ابتدایی معده را به بخش ابتدایی روده کوچک متصل می‌کنند. با این کار، حجم مواد غذایی دریافتی و جذب کالری و گلوکز در بدن، کاهش قابل توجهی یافته و ضمن کمک به بهبود دیابت، در کاهش وزن و درمان چاقی نیز تغییر قابل توجهی ایجاد می‌کند. این مکانیزم به عبارتی باعث دور زدن بخشی از فرآیند عبور و جذب غذا و ترشح آنزیم‌ها می‌شود و از این طریق به تسریع روند کمک می‌کند.

جراحی بای پس

مزایا و معایب جراحی بای پس معده:

از مزایای این روش می‌توان به مواردی هم چون سرعت از دست دادن وزن و رسیدن به وزن مطلوب، کاهش میزان غذای مصرفی فرد به دلیل کاهش اندازه معده، کاهش میزان کالری جذب شده از مواد غذایی در روده، بهبود یا درمان کامل دیابت نوع ۲، تنظیم هورمون‌های بدن از جمله تستوسترون و بهبود متابولیسم (فرآیند سوخت و ساز در بدن)، کسب انرژی بیشتر و درنتیجه افزایش اعتماد به نفس و احساس بهتر در فرد بعد از عمل جراحی و به طور کلی بهبود کیفیت زندگی فرد اشاره کرد.

اما با وجود تمام مزایا و امتیازات عمل جراحی بای پس معده، باید خطرات و عوارض آن را نیز مدنظر داشت تا بتوانیم با انجام مراقبت‌ها و بررسی‌های دقیق‌تر از بروز آن‌ها جلوگیری به عمل آوریم. خطرات و عوارض احتمالی ناشی از این عمل عبارتند از: آمبولی ریوی، نشت، انسداد روده کوچک، تهوع، سوء هاضمه، کم شدن حجم آب و مایعات در بدن، زخم و عفونت محل آن و دیگر عوارضی همچون: تنگی‌نفس، ایسکمی بافتی، فتق داخلی و ریفلاکس معده (سوزش سر دل) ممکن است در صورت عدم مراقبت یا سهل انگاری در فرآیند عمل یا مراقبت‌های پس از آن رخ دهد.