مطالبسایت

از تاثیر کم کاری تیروئید چقدر می دانید؟

از تاثیر کم کاری تیروئید چقدر می دانید؟

عدم درمان کم کاری تیروئید سبب اختلالات فراوانی در بدن می‌شود که اگر به‌موقع انجام نگیرد تأثیرات فراوانی بر روی بدن انسان می‌گذارد. این تأثیرات تا به سرحد کما و مرگ نیز می‌رسد ازاین‌رو توجه به این بیماری و افزایش شناخت اطلاعات برای تمامی افراد لازم و ضروری می‌باشد. در این مقاله سعی می‌شود که اطلاعاتی هرچند به‌اختصار برای شما بازگو شود.

کم‌کاری تیروئید چیست؟

قبل از اینکه به کم‌کاری تیروئید اشاره‌کنیم باید بدانیم تیروئید چیست و کجا قرار دارد. قطب‌های پروانه‌ای شکل که در جلوی گردن و در زیر سیب آدم قرارگرفته است را غده تیروئید می‌گویند. این غدد هورمون‌های تیروئید و تیروکسین را تولید می‌کند. وظیفه غده تیروئید تنظیم نمودن تولید پروتئین در بدن می‌باشد. علاوه بر این، غده تیروئید درجه حرارت بدن را نیز کنترل می‌کند و دقیقاً بر تمام جنبه‌های متابولیسمی بدن تأثیر می‌گذارد؛ اما کم‌کاری تیروئید چیست و چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ زمانی که غده تیروئید نتواند به مقدار کافی هورمون تولید نماید این عارضه به وجود می‌آید.

 بیشتر زنان بالای ۶۰ سال دچار این عارضه می‌گردند. به‌صورت کلی نتیجه نامناسب در تعادل نرمال واکنش‌های شیمیایی در بدن انسان باعث این عارضه می‌گردد. اگر کم‌کار کردن غده تیروئید درمان نگردد اثراتی همچون چاقی، درد مفاصل، ناباروری و بیماری قلبی در بدن ایجاد می‌شود. جالب است بدانید که کم‌کاری غده تیروئید توسط آزمایش مشخص می‌گردد و در مراحل ابتدایی بیماری را می‌توان به‌راحتی با چند دارو معالجه نمود. این نکته را بدانید که تیروئید توسط خود به هیپوفیز تنظیم می‌گردد.

کم کاری تیروئید

مشخصات کم‌کاری تیروئید

 در ابتدا تشخیص دادن کم‌کاری تیروئید از روی علائم آن کار دشواری می‌باشد، اما با پیشرفت این بیماری و بروز علائم بیشتر و مشهودتر این بیماری را می‌توان تشخیص داد. مشخصات کم‌کار کردن غده تیروئید قبل از درمان موارد زیر می‌باشد:

  • افزایش وزن بدن بدون هیچ توضیحی، پاک کردن صورت.
  • زیادشدن حساسیت نسبت به سرما و ضعف عضلانی و اسپاسم عضلانی.
  • افزایش کنترل خون، بی‌نظمی در دوران قاعدگی و تغییرات رشد مو.
  • احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان دست و تعریق زیر بغل

 البته همان‌طور که اشاره‌شده اگر کم‌کاری غده تیروئید درمان نگردد، علائم و نشانه‌ها به‌تدریج شدیدتر خواهد شد. مشخصات این عارضه در صورت عدم رسیدگی به‌موقع آن به شرح زیر می‌باشد:

  • فراموشی بلندمدت، کم‌کار کردن حافظه و احساس افسردگی
  • کم شدن فشارخون، سرد شدن بدن و کاهش دمای بدن.
  • بزرگ شدن قلب، نارسایی قلبی و تجمع آب در اطراف ریه.
  • رفتن به کما و عدم پاسخ بدن به نشانه‌های هوشیاری.
  • اگر غده تیروئید در زمان بیماری به‌صورت کامل تشخیص و درمان نگردد مرگ را به همراه دارد.

کم کاری تیروئید

عوارض و درمان تیروئید

گواتریکی از عوارض کم‌کاری تیروئید می‌باشد. مشکلات شدید قلبی و عدم پمپاژ قلب از دیگر عوارض این بیماری می‌باشد. در بخش قبلی به برخی از عوارض این بیماری به‌اختصار اشاره کردیم. تعریق زیر بغل یکی از عوامل کم‌کاری این غده می‌باشد که درمان تعریق همراه با درمان کم‌کاری تیروئید انجام می‌شود. از مهم‌ترین درمان‌هایی که برای کم‌کاری استفاده می‌گردد قرص لوتیروکسین می‌باشد. با مصرف این قرص احساس خستگی کمتر می‌شود و باعث افزایش سطح کلسترول مناسب خون می‌گردد. تقریباً مصرف این دارو برای بیماران تیروئیدی دائمی می‌باشد.

 این دارو اثراتی را برای بدن به همراه دارد ازجمله این اثرات افزایش اشتها، کم‌خواب شدن و افزایش تپش قلب می‌باشد. البته مصرف این دارو از دوز پایین شروع می‌گردد و به‌تدریج به‌مرورزمان افزایش می‌یابد. در هنگام درمان تیروئید  مکمل‌های آهن، کلتیسرامین و هیدرو کسی آلومینیوم به‌صورت هم‌زمان استفاده نگردد و محصولات غذایی با فیبر بالا نیز استفاده نکنید. به‌صورت کلی برای درمان این عارضه باید از یک رژیم غذایی مناسب که تحت نظارت پزشک باشد پیروی نمود.