مطالبسایت

توصیه هایی برای کاهش تعریق بدن

توصیه هایی برای کاهش تعریق بدن

فعالیت بیش از اندازه غده تیروئید باعث می شود که تولید هورمون نیز افزایش یابد و در این مواقع می گوییم فرد به پرکاری تیروئید مبتلا شده است. یکی از نشانه های پرکاری تیروئید افزایش تعریق است. درمان تعریق مهم است چون تعریق بیش از اندازه برای افراد می تواند آزار دهنده باشد. عرق زیر بغل نیز یکی از مواردی است که کنترل و درمان آن باعث می شود اعتماد به نفس فرد کم نشود. استفاده از اسپری، تعریق را درمان نمی کند. سعی می کنیم با معرفی راه های درمانی تیروئید و تعریق بیش از از اندازه به شما کمک نماییم.

درمان پرکاری تیروئید

بهترین روش مقابله با پرکاری تیروئید استفاده از قرص های ضد تیروئید است که با کاهش هورمون هایی که تیروئید تولید می کند در مدت زمان ۶ الی ۱۸ هفته غده را از بین می برد. مصرف قرص های تیروئید حتی بعد از از بین رفتن غده یا برداشتن آن توسط جراحی باید ادامه پیدا کند و مکمل هایی چون ویتامین دی، کلسیم و ویتامین B12 در طی مدت زمانی که بیمار تحت درمان تیروئید است، مصرف شود.

درمان تعریق

 درمان تعریق زیاد

برای درمان تعریق روش هایی وجود دارد که ذکر می کنیم:

• استفاده از ضد عرق ها

– ضد عرق با تاثیر کم: در ابتدای درمان تعریق مصرف می شود و حاوی کلرید آلومینیوم است و قیمت پایینی دارد.

– ضدعرق با تاثیر بالا: حاوی آلومینیوم کلرید هگزاهیدرات می باشد و موثر تر و گران تر از نوع قبلی درمان تعریق است.

• استفاده از روش یون زدا: در این روش با استفاده از یک نوع دستگاه مقداری بار الکتریکی برای درمان تعریق وارد پوست شده و تا زمانی که فرد احساس برق گرفتگی مختصر کند ادامه پیدا می کند که معمولا ۲۰-۱۰ دقیقه زمان می برد.

• داروهای خوراکی: استفاده از داروهایی که عملکرد غدد عرق را کم کند مثل دیتروپان، روبینول و کاجنتین در درمان تعریق موثر است و در افرادی که اضطراب باعث تعریق می شود مصرف قرص ضد افسردگی نیز کمک کننده است.

• بوتاکس: بوتاکس یک روش درمانی جدید است که استفاده از آن برای زیربغل تا ۶ ماه تعریق را کم می کند، البته هزینه بالایی دارد. این روش برای درمان تعریق کف دست و پا نیز موثر است، البته این درمان تعریق باید حتما توسط پزشک متخصص انجام شود.

• جراحی: به دو صورت انجام می شود یکی برداشتن کامل غده عرق و دیگری آندوسکوپی. در جراحی از بیهوشی استفاده می کنند و هزینه بالایی دارد. در آندوسکوپی اعصاب مسئول در تعریق زیاد، سوخته و یا قطع می شوند که عوارضی نیز به دنبال دارد.

تعریق زیر بغل

تعریق زیر بغل باعث کثیف شدن لباس و کاهش اعتماد به نفس افراد می شود. توصیه هایی برای کاهش تعریق زیر بغل وجود دارد:

• با استفاده از یک ضدعرق مرغوب تعریق زیر بغل را کنترل و یا متوقف کنید. ضد عرق حاوی آلومینیوم کلراید هگزاهیدارت می باشد.

• استفاده از مواد طبیعی: جوش شیرین به تبخیر عرق کمک می کند، آن را با آب مخلوط کنید و خمیر حاصل شده را زیر بغل بمالید و بعد از ۲۵ دقیقه آن را با آب بشویید. سرکه سیب نیز برای درمان مفید است. شب ها به زیر بغل خود بمالید و صبح آن را با آب و صابون بشویید. تفاله گوجه فرنگی به مدت ۱۵ دقیقه، نمک به مدت ۲۰ دقیقه، مالیدن آبلیمو شب ها هنگام خواب هر یک به تنهایی برای رفع عرق مفید هستند. نوشیدن چای مریم گلی نیز بسیار مفید است.

• بوتاکس: این روش وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که راه های دیگر، موثر نباشند چون هم روش پر دردی است و هم قیمت بالایی دارد.

درمان تعریق