مطالبسایت

جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی بای پس معده چیست؟

از جملۀ این روشهای درمان چاقی میتوان به عمل بای پس معده اشاره کرد. بای پس معده یا جراحی بای پس معده یکی از روشهای درمان چاقی است که هدف از آن کوچک کردن معده می باشد. پزشکان از این عمل دو هدف را دنبال میکنند اول، مصرف غذای کمتر توسط فرد و دوم کاهش جذب مواد غذایی خورده شده.

در این روش از طریق جراحی روی دستگاه گوارش معده را کوچکتر و رودۀ کوچک را باریکتر میکنند، به این ترتیب که قسمتی از معده و به اندازه حدود ده درصد آن را میبرند و میدوزند. به این ترتیب غذا وارد بخش بزرگتر معده که وظیفۀ نگهداری غذا را برعهده دارد نمیشود. سپس رودۀ کوچک را نیز کوتاه میکنند. طول روده کوچک معمولا ۲۸۰ سانتی متر است و در این درمان چاقی مقدار آن به ۱۲۰ سانتی متر میرسد. در این روش فرد در کمتر از دو سال ۸۰ درصد کاهش وزن خواهد داشت.

درمان چاقی

درمان چاقی بای پس معده برای چه بیمارانی کاربرد دارد؟

انجام این عمل برای بیمارانی مناسب است که ضریب چربی بدنشان بالا بوده و بیشتر از ۴۵ باشد یا اینکه میزان چربی آنها بالا بوده و دچار عوارض چاقی از قبیل دیابت شده باشند. این افراد معمولا پس از امتحان کردن روشها و رژیم های مختلف دوباره چاق میشوند.

عوارض بای پس معده چیست؟

زمانی که از درمان چاقی به روش بای پس صحبت میشود، دیده میشود که بیشتر بیماران از عوارض این جراحی نگران هستند. باید بدانید که خطرات این جراحی نیز به اندازۀ سایر عمل هایی است که یک فرد ممکن است در طول زندگی انجام بدهد. با این وجود یکی از مشکلات شایع در این حراجی نشت کردن محتویات معده یا روده از محل بخیه ها می باشد. اما این مشکل در کمتر از یک درصد افراد اتفاق می افتد و ممکن است موجب شود که طول مدت بستری شدن بیمار بیشتر شود.

جراحی بای پس معده چه مزایایی دارد؟

گفته میشود که این روش موثرترین روش درمان چاقی محسوب میشود که برگشت وزن اضافه در آن کمتر دیده شده. در افرادی که چاقی آنها موجب دیابت نوع دوم شده، این جراحی میتواند موجب بهبود دیابت شود یا نیاز فرد را به انسولین کاهش دهد. سن مناسب برای این جراحی از هجده سالگی شروع میشود. این درمان به روش لاپاروسکوپی انجام میشود که به معنای این است که نیازی به شکافتن بدن نیست. ضمن اینکه عمل کاملا قابل برگشت است و میتواند به حالت اولیه برگردد.

معایب بای پس معده

استفاده از این روش موجب میشود که در جذب مواد غذایی به بدن اختلالاتی ایجاد شود به همین دلیل هم لازم است افرادی که ازاین روش درمانی استفاده میکنند به طور مداوم از قرصهای کلسیم، آهن و ویتامین استفاده کنند. پس از لاغری به این روش، بهترین کار انجام عمل جراحی زیبایی پوست است که مشکلات پوست کش آمده را رفع کند. به افرادی که با این روش لاغر میکنند توصیه میشود که دست کم تا مدت دو سال اقدام به بارداری نکنند.

درمان چاقی

مدت زمان بستری و بهبودی

زمان بستری بودن فرد در این درمان چاقی زیاد نیست. دوشب بستری بودن در بیمارستان برای بیمار کفایت میکند و بعد از آن هم فرد پس از یک هفته استراحت میتواند به سرکار خود برگردد.

قبل از عمل جراحی بای پس معده چه آمادگی هایی ضروری است؟

لازم است که فرد با مشاوره و مشورت و همچنین انجام آزمایشات، از سلامتی خود قبل از این درمان چاقی مطمئن شود. از دو هفته قبل از عمل متخصص تغذیه یا جراح از فرد میخواهد که وعده های غذایی پر پروتئین و پر کربوهیدرات را کاهش دهد و به جای آن مایعات میل کند. همچنین روزانه دو لیتر آب میتواند به سلامت فرد کمک کند.