مطالبسایت

جراحی متابولیک

از جراحی دیابت و جراحی متابولیک بیشتر بدانید

رویکردهای درمانی متعددی برای درمان چاقی و دستیابی به وزن مناسب بسته به وضعیت سلامتی و سطح چاقی وجود دارد. مهمترین رویکردهای درمان چاقی شامل رژیم غذایی، درمان تیروئید، درمان چاقی مبتنی بر جراحی چاقی از جمله کوچک کردن معده با جراحی / بالون‌گذاری و جراحی متابولیک می‌باشد. البته هیچ یک از روش‌های درمان چاقی بدون تغذیه و برنامه غذایی سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی تاثیرگذار نخواهد بود.

در این بین جراحی متابولیک به عنوان یکی از رویکردهای با تاثیرگذاری مناسب همراه با الگوی تغذیه مناسب و تحت نظارت پزشک متخصص درمان چاقی مطرح است. در این بین برخی از شبکه های ماهواره ای با تبلیغات نادرست و ایجاد تصویری نادرست از روش انجام این نوع جراجی چاقی و رویکردهای درمانی آن، به صورت نادرست در حال ترویج این رویکرد درمانی چاقی هستند در حالیکه اگر جراحی متابولیک در کلینیک تخصصی و با نظارت تیم حرفه ای و زبده جراحی درون بین و شکمی و درمان چاقی صورت گیرد خیال شما را بابت تضمین درمان چاقی و کاهش وزن با کمترین میزان عارضه آسوده میکند.

دکتر  هاشم موذن زاده، عضو انجمن جراحان درون بین، جراحان چاقی و جراحان ایران با سال‌ها تجربه و تحصیلات عالی دانشگاهی و گذراندن دوره‌های تخصصی جراحی متابولیک و بهره گیری از به روزترین فناوری‌های نوین و ابزارهای جراحی متابولیک بهترین سطح کیفیت خدمات را در زمینه کاهش وزن و درمان چاقی و افزایش سطح رضایتمندی به مراجعین خود ارائه می‌نماید.

جراحی متابولیک

Metabolic Surgery

از جراحی متابولیک چه می­دانیم؟

جراحی متابولیک همان جراحی کاهش وزن است که امروزه طرفداران و متقاضیان زیادی دارد. این جراحی از دسته روش‌های درمان چاقی بوده است که قطعی و غیر قابل برگشت است. البته مکانیسم متابولیک تنها به کاهش وزن ختم نمی‌شود و در بسیاری از موارد برای درمان و کنترل بیماری دیابت نوع دو نیز از روش جراحی متابولیک استفاده می‌شود.

جراحی متابولیک در واقع همان جراحی دستگاه گوارش بیمار است. این روش جراحی در مقایسه با سایر روش‌های درمان چاقی و دیابت کارایی و اثربخشی بیشتری داشته و در عین حال در حال حاضر قدرتمندترین روش تکنیکال است. در این روش جراحی با تغییر و دستکاری سیستم گوارشی از حجم مواد غذایی وارد شده به روده کم می‌شود.

مطابق با نتایج علمی که در ژورنالهای علمی روز جهان منتشر شده است میتوان استنباط کرد که روش درمان جراحی متابولیک در بسیاری از افرادی که به درمان‌های دارویی و برنامه صحیح غذایی و افزایش فعالیت بدنی پاسخگو نبوده‌اند، موفق عمل کرده است. پژوهشگران ادعا می‌کنند که علت این اثربخشی کاهش وزن و کاهش توده بافت چربی و به طبع آن کاهش تولید هورمون‌های بافت چربی میدانند. بنابراین و بر اساس مطالعات بالینی روش جراحی متابولیک تنها برای افرادی توصیه میگردد که نمایه توده بدنی بسیار بالا دارند و به عبارت دیگر بسیار چاق هستند. و حداقل دو عامل خطرناک بیماری آنها را تهدید نموده و بدن آنها به درمانهای لاغری دارویی و ورزش نیز پاشخ مثبت نشان نداده است.

جراحی متابولیک و دانستنی ها

2 Metabolic Surgery

نسخه جراحی متابولیک برای کدام دسته از بیماران صادر می­ شود؟

مورد اصلی جراحی متابولیک افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ و افراد چاقی هستند که به کارگیری سایر روش‌های لاغری در آنان موثر واقع نشده است. از آنجا که تصمیم گیری در مورد این نوع جراحی امری بسیار ریسکی و خطیر است و نیز با توجه به عوارض شدید، قابل توجه و برگشت ناپذیر جراحی متابولیک، لذا مشاوره با پزشک متخصص جراحی چاقی برای این دسته از بیماران اکیدا توصیه می‌گردد.

توجه به پارامترهای زیر برای افراد مبتلا به چاقی مفرط و یا دیابت نوع دو، در روش جراحی متابولیک حائز اهمیت است:

  1. داشتن شاخص توده بدنی بزرگتر و مساوی ۳۵ در افراد بیمار
  2. داشتن علائم بیماری­ ها مرتبط با چاقی
  3. عدم توفیق در استفاده از روش های کاهش وزن علیرغم داشتن رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیتهای بدنی

البته باید توجه داشت که بعد از عمل هم باید با رعایت رژیم غذایی مختص درمان چاقی و انجام فعالیت بدنی مناسب از عوارض و بیماریهای بعد از عمل نیز با نظارت پزشک متخصص جلوگیری نمود.

کلینیک جراحی دکتر هاشم موذن زاده با بهره­گیری از کادر پزشکان مجرب و آموزش دیده در خارج از کشور آماده انجام خدمات ویزیت و مشاوره برای بیماران و متقاضیان عزیز در زمینه جراحی متابولیک در کشور است. دکتر هاشم زاده با ارائه خدمات تخصصی مشاوره از جمله مشاوره تغذیه، مشاوره جراحی متابولیک و ارائه توصیه های قبل و بعد جراحی‌ متابولیک خیال شما را از نتیجه درمان چاقی آسوده می‌کند.

پارامتر های جراحی متابولیک

Metabolic Surgery Parameters