مطالبسایت

جراحی گاسترکتومی لوله‌ای یا اسلیو

جراحی گاسترکتومی لوله‌ای یا اسلیو

اولین بار در سال ۱۹۹۳ در استرالیا، توسط دکتر Jamieson و بعد از آن توسط دکتر Johnston در سال ۱۹۹۶ در انگلستان انجام شد.

 این شیوه از جراحی در ابتدا به عنوان قسمتی از درمان های دیگر جراحی چاقی انجام میگردید ولی ‍‍‍‍‍پس از انکه پاسخ های مناسب و کاهش وزن قابل قبول در ان مشاهده شد به عنوان یک شیوه مستقل به روش های جراحی چاقی اضافه شد و بخصوص توانست که جایگزینی مناسب برای روش باندینگ شود به طوری که در فرانسه که به نوعی مهد روش باندینگ قلمداد میشد در سال ۲۰۱۲ میلادی تعداد اعمال اسلیو حدود ۹ برابر تعداد باندینگ ها گردید این تمایل در ابالات متحده امریکا نیز رخ داده است و تعداد اعمال اسلیو به سرعت در حال جایگزین شدن با روش بای پس معده است ضمنا این روش توانست نقش ثابت شده ای در کنترل دیابت در بیماران غیر کنترل شده پیدا کندوحتی در افراد با زیر ۳۵ نیز به شدت توصیه شود این شیوه در حال حاضر در جوانان و نیز افراد در حال بلوغ روش انتخابی محسوب میشود

 ضمنا در افرادی که BMI خیلی بالایی دارند (بین ۵۰ تا ۶۰) جهت کاهش وزن شدید، در فاز اول عمل دئودنال سوئیچ، انجام می‌شود. پس از آن که کاهش وزن قابل توجهی در این بیماران ایجاد شد و BMI آن‌ها به زیر ۵۰ رسید، مرحله دوم که دئودنال سوئیچ است انجام می‌پذیرد.

افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای نظیر آنمی، کرون و آسم شدید دارند و یا بیمارانی که از داروهای ضد التهابی غیر استیروئیدی استفاده می‌کنند به دلیل آن که به اولسرمارژینال (زخم حاشیه آناستوموز) مستعد هستند، به جای آن که تحت عمل بایپس معده قرار گیرند، بهتر است گاسترکتومی اسلیو شوند.

جراحی گاسترکتومی لوله‌ای یا اسلیو

همچنین برای بیمارانی که مایل به داشتن جسم خارجی مثل حلقه نیستند و از مراجعات مکرر برای تنظیم حلقه پرهیز دارند، انجام عمل گاسترکتومی اسلیو جایگزین بسیار خوبی است. در این عمل تمایل این است که بیمار احساس سیری و پری از مصرف یک وعده غذای محدود، بدون سوء جذب، داشته باشد. پس از گاسترکتومی اسلیو به دلیل کاهش چشمگیر حجم معده، بیمار با مصرف مقدار کم غذا احساس سیری می‌کند و در نتیجه کالری مصرفی کاهش یافته و کاهش وزن رخ می‌دهد. در این روش، بیمار پس از ۶تا۱۰ ماه بیش از ۷۰ درصد اضافه وزن خود را از دست میدهد
عمل جراحی گاسترکتومی اسلیو با انجام گاسترکتومی به طور عمودی (Vertical Gastrectomy) از فاصله ۸-۷ سانتیمتری دریچه پیلور شروع و تا زاویه هیس به پایان می‌رسد.
در این روش جراحی که به طریق لاپاروسکوپی صورت می‌گیرد قسمت عمده سمت چپ معده بیمار برداشته می‌شود و معده به شکل لوله باریکی (شبیه موز) باقی می‌ماند. در این روش۷۵تا ۸۵ درصد معده به طور عمودی به وسیله  اندواستپلر برداشته می‌شود. شاخه‌های عصب واگ که از انحنای کوچک وارد معده می‌شوند، حفظ می‌گردد بنابراین عملکرد دریچه پیلور و حرکات پریستاتیسم معده به قوت خود باقی می‌ماند و بدون آن که هر گونه سوء جذبی صورت گیرد و یا آناستوموزی بین روده باریک و معده انجام شود و تنها با کاهش حجم معده به ۵۰ تا ۱۰۰ سی‌سی و تقلیل بخشی از آن که مسئول ذخیره و انباشته شدن غذا می‌باشد، اشتها کاهش می‌یابد. از بخشِی که برداشته می‌شود هورمون Ghrelin ترشح می‌گردد که مسئول ایجاد گرسنگی و اشتها است بنابراین در غیاب آن، احساس سیری و بی‌اشتهایی برای فرد حاصل خواهد شد.

پس از برداشتن این قسمت از معده، سطح سرمی این هورمون به حداقل خود می‌رسد و احساس گرسنگی و میل به خوردن غذا در فرد کاهش می‌یابد. این بیماران باید از خوردن قندهای ساده خودداری کنند چرا که هضم آن‌ها در دهان شروع می‌شود.

مزایای جراحی گاسترکتومی اسلیو

 • کاهش حجم معده که جراحی گاسترکتومی اسلیو ( جراحی اسلیو ) یکی از مؤثرترین روش‌ها در درمان چاقی شدید است.
 • نرمال بودن عملکرد معده پس از عمل
 • کاهش اشتها
 • عدم وجود سندرم دامپینگ به علت وجود دریچه پیلور (دریچه خروجی معده به دوازدهه یا دئودنوم)
 • کاهش شانس کم خونی، کمبود ویتامین و پروتئین (عدم بایپس روده)
 • کاهش ریسک عوارض عمل در بیماران با BMI > 50
 • انجام عمل به شیوه لاپاروسکوپی
 • ساده بودن روش جراحی و کوتاه بودن زمان آن
 • کوتاه بودن مدت اقامت بیمار در بیمارستان
 • عدم وجود جسم خارجی در معده مانند روش حلقه‌‌گذاری (حلقه معده ) در جراحی گاستریک باندینگ
 • در این عمل عوارض اعمال بزرگی مانند بایپس و انحراف بیلیوپانکراتیک نظیر زخم حاشیه آناستوموز، کمبود ویتامین‌ها، انسداد روده و استئوپروز وجود ندارد

مشکلات ناشی ازسر خوردن حلقه، اروژن (خوردگی و سوراخ شدن معده) و انسداد معده و نیز مراجعات مکرر پس از عمل که در عمل باندینگ ممکن است ایجاد شود، وجود ندارد.

 • این روش، در صورت عدم پاسخ مناسب به درمان به راحتی قابل تغییر به روش‌های دیگر نظیر بایپس و دئودنال سوئیچ است.
 • به لحاظ برداشت بخش عمده معده که مسئول ایجاد اشتها و گرسنگی است و ذخیره غذا در این قسمت انجام می‌شود، در کاهش وزن مؤثرتر از گاستریک باندینگ است.
 • میزان کاهش وزن طی یکسال پس از عمل، بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از اضافه وزن بدن می‌باشد.

معایب و نقاط ضعف جراحی گاسترکتومی اسلیو

 •  شیرینی خور بودن ویا شیرینی خور شدن بیماران منجر به کندی روند کاهش وزن می‌شود.
 • برگشت ناپذیر بودن روش که در این جراحی، ۸۵% معده رزکت شده و از شکم خارج می‌گردد لذا عمل غیر قابل برگشت است.
 • قابلیت گشاد شدن و افزایش حجم قسمت باقیمانده پس از ۵ سال به صورتی که ممکن است کاهش وزن تا ۵۰درصد اضافه وزن برسد
 • مشکلات ناشی از استپلینگ نظیر Leakage (نشتی)و یاخونریزی ممکن است  رخ دهند
 • احتمال نیاز به عمل دوم در افراد با BMI > 55

عوارض جراحی گاسترکتومی اسلیو

عوارض و خطرات این روش شامل عوارض عمومی جراحی مانند سایر روش‌های درمان جراحی چاقی است. اما به هر حال مهم‌ترین و شایع‌ترین عارضه در این عمل Leakage و فیستول معده می‌باشد (۲.۵در صد موارد). همچنین ایجاد آسیب به طحال که ممکن است منجر به اسپلنکتومی شود (۵/۰% موارد) و نیز DVT، آمبولی ریه (۵/۰% موارد)، عوارض تنفسی نظیر پنومونی و ARDS (25/0% موارد) در لیست عوارض پس از این عمل قرار دارند. خونریزی از محل استپلینگ در دوره پس از عمل (۵/۰% موارد) نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

زمان بهبودی

 • بستری در بیمارستان، کمتر از ۴۸ ساعت
 • برگشت به فعالیت‌های روزمره، کمتر از ۱ هفته
 • بهبود کامل، کمتر از ۲ هفته

مراقبت‌های پس از عمل

  از روز دوم  رژیم مایعات صاف شده و رقیق شروع میشود بیماران تا دو هفته پس از عمل فقط بایستی از مایعات صاف شده با حجم کم و با فاصله از یکدیگر مصرف کنند. طی ۲-۱ ماه پس از عمل به تدریج جامدات به میزان ۶۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز، به رژیم غذایی آن‌ها اضافه می‌شود.
بیماران اکید بایستی از مصرف غذاها با حجم زیاد و نیز نوشابه‌های گازدار ( به دلیل ایجاد ناگهانی حجم) خودداری کنند در غیر این صورت به خصوص در روزهای اول پس از عمل، منجر به فیستول معده و به طور دیر رس منجر به درد معده و افزایش تدریجی حجم آن می‌شود و کاهش وزن را با کندی و یا توقف مواجه می‌نماید به هر ترتیب هر گونه تغییر در محتوی و قوام مواد مصرفی باید با مشاوره و همراهی پزشک معالج و متخصص تغذیه تیم باشد

بیماران باید از ورود به اماکن گرم مانند سونا و جکوزی تا زمان مناسب خوداری کرده و در صورت انجام عمل در فصل های گرم سال از بودن در محیط های گرم که باعث کاهش شدید مایعات بدن شود خود داری شود. انجام اعمال سبک ورزشی و تمرینات بدنی ازاد است اما اعمال سنگین ورزشی تا زمان کاهش وزن شدید مجاز نمیباشد

مدت زمان بستری در بیمارستان

اعمال جراحی چاقی، تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد.و معمولا شب اول را در بخش مراقبت ویژه میگذرانند بیماران معمولاً بین۲تا۳ روز در بیمارستان می‌مانند و یک هفته بعد از عمل می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرند.

آیا گاسترکتومی اسلیو برای شما مناسب است؟

اگر بیماری با بی ام ای بین ۳۵ تا ۴۵ هستید که نوع غذا خوردن شما به صورت ریزه خواری و یا همه چیز خواری است و یا بیماری با بی ام ای زیر ۳۵ هستید که دیابت کنترل نشده و یا فشار خون کنترل نشده دارید روش اسلیو برای شما درمان بسیار مناسبی است اگر نوجوانی چاق دارید شیوه انتخابی برای ایشان روش جراحی اسلیو است اگر بیماری خاص گوارشی مانند بیماری های التهابی گوارشی دارید روش انتخابی شما اسلیو است اما اگر عادت به شیرینی خواری و یا مصرف قطعات پر کالری دارید نامزد مناسبی برای اسلیو نیستید ولی این شیوه باز هم میتواند برای شما موثر باشد