مطالبسایت

درمان تیروئید چطور و چگونه؟

درمان تیروئید

یکی از مشکلات رایج در میان مردم درمان تیروئید است. امروزه تیروئید قابل درمان بوده و می توان آن را با انواع روش های طبیعی و دارویی برطرف نمود. غده تیروئید مسئولیت ترشح هورمون های تیروئید را به عهده دارد که در صورت خروج از حالت تعادل و کم یا زیاد شدن هورمون رسانی به بافت ها باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد طبیعی بدن خواهد شد.

درمان تیروئید چطور و چگونه؟

تیروئید غده ای است که روبروی نای زیر حنجره و قسمت تحتانی گردن قرار دارد. این غده عملکردهای بدن را کنترل می کند و کم کاری یا پرکاری آن باعث ایجاد بیماری تیروئید می شود. میزان تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز در مغز تنظیم می شود که در افراد سالم مقدار آن مناسب با ساخت و ساز بدن و به میزان لازم است. پرکاری زمانی اتفاق می افتد که این غده هورمون های بیشتری را به بافت های بدن برساند و کم کاری نیز زمانی است که هورمون های کمتری به بافت ها برسند. در صورتی که با روش های درمان تیروئید آشنایی داشته باشید می توانید مشکلات ناشی از آن را از بین ببرید.

درمان تیروئید

علائم شناسایی پر کاری و کم کاری تیروئید

همان طور که گفته شد کم کاری و پر کاری تیروئید مشکلاتی را به وجود آورده و باعث بیماری تیروئید می شوند. کم کاری غده تیروئید می تواند علائمی همچون خستگی، فعالیت کم، عدم تمرکز و فعالیت های مغزی، نازایی و سقط جنین، افزایش دفعات پریودی ماهانه، گرفتگی عضلات، یبوست، احساس سرما در انتهای دست و پا، افزایش وزن بی دلیل، خشن شدن پوست، خشن شدن و یا نازک شدن موها داشته باشد. همچنین از علائم پرکاری غده تیروئید می توان به عصبی شدن، تحریک پذیری، مشکلات بینایی، لرزش دست ها، بی خوابی، تپش قلب، کاهش وزن بی دلیل، کم شدن تعداد دفعات پریودی ماهانه، افزایش تحرکات روده، اضطراب، ضعف عضلات، نازک شدن پوست و ناخن، نازک شدن موها و افزایش تعریق اشاره کرد.

درمان تیروئید

درمان تیروئید با روش های طبیعی

در اغلب موارد می توان با برخی مراقبت ها و فعالیت ها از بیماری تیروئید جلوگیری کرده و آن را درمان نمود که به برخی از آن ها اشاره می کنیم. داشتن تغذیه ای مناسب اولین راه حل ماست! وقتی که غذای ما بدون کافئین و قند باشد و یا میزان آن ها در رژیم غذایی ما کم باشد می توان اسم یک غذای مناسب را روی آن گذاشت. بی شک این تغذیه از عوامل مؤثر در درمان تیروئید است.

افزایش مصرف وعده های غذایی پروتئین دار دومین راه حل ماست که عملکرد تیروئید را بهبود خواهد بخشید. حبوبات، مغزها، محصولات دامی بدون آنتی بیوتیک از جمله غذاهای پروتئین دار هستند. کلسترول مسیرهای هورمونی بدن را می سازد و استفاده از چربی های سالم و مناسب باعث تعادل هورمونی در بدن خواهد شد. بنابراین مصرف چربی های طبیعی همچون روغن زیتون، روغن حیوانی، ماهی، ماست و… باعث بهبود تعادل تیروئید بدن خواهد شد.

از نکات مهم دیگر استفاده از مواد ویتامین دار از جمله ویتامین های D، B، A، آهن، ید و … است. استفاده نکردن از مواد غذایی گلوتن دار، خوراکی های ایجاد کننده ی گواتر همچون انواع کلم، بادام زمینی و همچنین استفاده از مواد غذایی حاوی گلوتاتیون همچون کلم بروکلی، هلو، اسفناج، سیر و… نقش مهمی در درمان تیروئید خواهند داشت. در ضمن دوری از عوامل استرس زا و انجام تمرینات آرامش بخش و استفاده از یقه ی محافظ تیروئید در دندانپزشکی ها به دلیل حساس بودن تیروئید به اشعه دو نکته مهم در خصوص درمان تیروئید هستند.

درمان تیروئید با طب سنتی و گیاهان دارویی

استفاده از برخی گیاهان دارویی می توانند به بهبود عملکرد تیروئید کمک کرده و مانع استفاده از داروهای شیمایی شوند. از جمله گیاهانی که تأثیر بسزایی در درمان تیروئید دارند عبارت اند از: گیاه اکیناسه که ریشه آن برای بیماران مبتلا به تیروئید توصیه می شود، شیرین بیان که برای بیماران تیروئیدی که دچار خستگی می شوند مفید بوده و باعث ایجاد تعادل در غده تیروئید می شود، گیاه شیپوری، گیاه اشووغاندا که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی بوده و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد، بوکوپا که برای برطرف کردن مشکلات ناشی از پرکاری مفید می باشد و گیاه رایگان که در درمان تیروئید بسیار تأثیرگذار است.

همچنین گیاهان بلادراک که یک گیاه دریای است، پنبه دانه که دارای امگا ۳ بوده و برای درمان تیروئید بسیار مفید است، گردوی سیاه که سرشار از ید است و گیاه بادرنجبویه برای تنظیم عملکرد غده تیروئید بسیار مفید هستند. ناگفته نماند شربت سکنجبین و عسل خواص بسیار زیادی در درمان تیروئید دارند و توسط پژوهشگرهای طب سنتی برای این بیماری توصیه شده اند.

درمان تیروئید

درمان دارویی تیروئید

درمان های پزشکی متفاوتی برای تیروئید وجود دارد که می تواند بسته به سن، وضعیت جسمی و نوع و شدت بیماری متفاوت باشد. یکی از روش های درمان تیروئید استفاده از داروهای ضد تیروئید است. Propylthiouracil و Methimazole دو داروی مفید در این زمینه هستند که درمان به وسیله ی آن ها به طور معمول حدوداً یک سال طول می کشد. ناگفته نماند این دارو ها برای کبد مضر بوده و استفاده از آنها به مقدار زیاد یا بدون تجویز پزشک آثار زیانباری خواهد داشت. همچنین ید رادیو اکتیو که یک داروی خوراکی است در غده تیروئید جذب شده و فعالیت تیروئید را به مقدار قابل توجهی کم می کند و برای درمان تیروئید استفاده می شود.