مطالبسایت

روش های تناسب اندام با درمان چاقی موضعی

روش های تناسب اندام با درمان چاقی موضعی

امروزه یکی از معضلاتی که گریبان گیر افراد شده است، اضافه‌وزن و چاقی بیش‌ازحد است. موضوع اضافه‌وزن مختص کشور ما نیست، بلکه در تمام جهان افراد زیادی وجود دارند که از چاقی و اضافه‌وزن خود رنج می‌برند. برای درمان چاقی راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد و همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین روش برای کاهش وزن و رهایی از چاقی، ورزش و تغذیه مناسب است. بااین‌وجود گاهی در بعضی مواقع که فرد دچار چاقی بیش‌ازحد است، ورزش کردن و رژیم گرفتن تأثیری نخواهد داشت و یا حداقل تأثیر کمی می‌گذارد، در چنین مواقعی باید چه کرد؟ امروزه با پیشرفت علم برای حل این مشکل، جراحی و کوچک کردن معده تجویز می‌شود. در ادامه با این‌گونه عمل‌ها که سبب کاهش وزن می‌شوند بیشتر آشنا می‌شویم.

روش حلقه معده برای درمان چاقی

حلقه معده یکی از روش‌هایی است که برای کوچک کردن معده و درمان چاقی از آن استفاده می‌شود. این روش به‌گونه‌ای است که با قرار دادن حلقه و یا باند در دور معده سبب کاهش حجم آن می‌شوند. در این روش از طریق لاپاراسکوپ یک حلقه سیلیکونی را دور معده قرار می‌دهند. این حلقه به یک لوله باریک وصل شده است و این لوله باریک نیز به محفظهٔ تزریق که در زیر پوست قرار دارد، متصل است. پس‌ازآن زمانی که شما در جلسات بعدی به جراح معالج خود مراجعه کنید، با لمس کردن شکمتان محفظهٔ تزریق را پیدا خواهد کرد و درون آن آب‌سرم تزریق می‌کند. به‌این‌ترتیب حجم معده کاهش پیدا می‌کند و مقدار غذای مصرفی بیمار کنترل می‌شود.

درمان چاقی

مزایای استفاده از روش حلقه معده برای درمان چاقی

– مهم‌ترین ویژگی روش حلقه معده در درمان چاقی آن است که هرزمانی برایتان مشکلی پیش بیاید می‌توانید معده را به حالت اول برگردانید.

– برای خانم‌هایی که تصمیم دارند تا در آینده باردار شوند، روش مناسبی است چراکه قابلیت تنظیم شدن دارد.

– ازآنجایی‌که حلقه معده از طریق لاپاروسکوپی درون معده قرار می‌گیرد، فرد احساس درد کمتری می‌کند.

– نسبت به جراحی بای پس معده از هزینه کمتری برخوردار است.

– به‌طورکلی در آناتومی معده تغییری ایجاد نخواهد کرد.

– این روش ریسک و عوارض جراحی‌های بزرگ را ندارد و جای نگرانی نیست.

– با این روش به داروها و مکمل‌های غذایی احتیاج کمتری خواهید داشت.

جراحی بای پس معده برای درمان چاقی

جراحی بای پس معده روش دیگری است که به‌منظور درمان چاقی صورت می‌گیرد. در این روش دو هدف اصلی مدنظر است؛ اول آنکه مقدار غذایی که فرد مصرف می‌کند کم شود، دوم آنکه از مواد غذایی که وارد بدن می‌شود مقدار کمی جذب بدن شود.

بای پس معده در درمان چاقی به این‌گونه است که در ابتدا معده را می‌دوزند و به دو قسمت کوچک (۵ تا ۱۰ درصد کل حجم معده) و قسمت بزرگ تقسیم می‌کنند. قسمت کوچک وظیفه نگهداری غذا را به عهده خواهد داشت. پس‌ازآن مقداری از روده را بریده و به معده کوچک‌تر وصل خواهند کرد و قسمت اصلی روده که در جذب غذا نقش مهمی دارد را از مسیر خارج می‌کنند. بدیهی است که فرد با کوچک شدن معده زودتر احساس سیری می‌کند و پس‌ازآن نیز به دلیل کوچک بودن روده، مقدار کمی از غذا جذب بدنش می‌شود. درنتیجه بیمار پس از مدتی بیش از ۸۰ درصد اضافه‌وزن خود را از دست خواهد داد.

درمان چاقی