مطالبسایت

چالش های درمان چاقی کدام ها هستند؟

چالش های درمان چاقی کدام ها هستند؟

بسیاری از افراد امروزه از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند. متخصصین تغذیه و پزشکان جهت درمان چاقی راهکارهایی را برای کاهش حجم معده و رسیدن به وزن مورد نظر فرد پیشنهاد می‌دهند. پرخوری موجب زیاد شدن حجم معده و تمایل فرد به خوردن غذای بیشتر منجر می‌شود. در صورتی که شخص همچنان افراط کند با چاقی بیش از حد روبرو می‌شود. در این شرایط عمل کوچک کردن معده راهی است که به شخص پیشنهاد می‌شود. پس از کاهش حجم معده با این عمل جراحی معمولاً ۶۰ تا ۸۰ درصد وزن اضافی بیمار کاهش می‌یابد.

بای پس معده راهی برای کاهش حجم معده

عمل بای پس روشی برای کاهش حجم معده و جلوگیری از خوردن زیاد غذا است که تأثیر بسیاری در کاهش وزن دارد. در این عمل جراح به دو روش عمل باز و عمل لاکوروسکوپی می‌تواند حلقه معده را کوچک کند که در روش دوم بیمار درد کمتری را پس از عمل احساس می‌کند.

برای انجام این عمل پس از تزریق داروی بیهوشی به بیمار، پزشک بخشی از معده و همچنین قسمتی از روده کوچک را جدا می‌کند. با این کار مواد غذایی در بخش‌های جدا شده وارد نمی‌شود. جراح برای کاهش حجم معده در ابتدای ورود به معده بخشی را مانند کیسه ایجاد می‌کند و روده کوچک را به آن پیوند می‌دهد با این کار مواد غذایی از این مسیر فرایند گوارش را طی می‌کنند. در دیواره‌های معده چین و چروک‌هایی وجود دارند که در صورت انباشتگی معده، قابلیت انبساط وجود داشته باشد. به همین خاطر بیمار پس از بهبودی باید میزان غذای مصرفی را تنظیم کند و از پرخوری پرهیز نماید. پس از انجام عمل نیز بیمار باید چند روزی را در بیمارستان بستری شود و پس از دریافت داروهای مورد نیاز و توصیه‌های پزشک به منزل مراجعه کند.

کاهش حجم معده

مزایا و معایب کوچک کردن معده

کاهش حجم معده با عمل بای پس یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌های کاهش اضافه وزن است. از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش میزان غذای مصرفی فرد به دلیل کاهش حجم معده
 • کاهش یافتن میزان کالری قابل جذب
 • تنظیم هورمون تستوسترون  و بهینه شدن فرایند سوخت و ساز بدن
 • بهبود دیابت نوع دو
 • نیاز کمتر به مصرف داروهای تنظیم فشار و چربی خون

این عمل مانند هر عمل جراحی دیگر دارای عوارضی است که هنگام مراجعه فرد به بیمارستان رضایت نامه تقبل عوارض احتمالی از او دریافت می‌شود. عوارض و مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • حالت تهوع از موارد شایع پس از عمل است.
 • احتمال لخته شدن خون و وارد شدن به ریه‌ها از طریق خون که معمولاً با داروی رقیق کننده خون برطرف می‌شود.
 • نشت مواد غذایی در داخل شکم که قابل‌ترمیم است.
 • مسدود شدن روده کوچک
 • عفونی شدن محل عمل
 • سوء هاضمه در بخش‌های بالایی شکم که در صورت مصرف غذای چرب اتفاق می افتد.

نکاتی راجع به عمل بای پس معده

پیش از انجام عمل بای پس طی جلسات مشاوره بیمار و پزشک آزمایش‌های به عمل آمده مورد بررسی قرار می‌گیرد و رژیم غذایی مناسب برای او تجویز می‌شود. شب قبل از عمل، بیمار نباید غذایی مصرف کند بلکه باید به صورت ناشتا در بیمارستان حاضر شود.

بیمار پس از انجام عمل کاهش حجم معده دو تا سه روز در بیمارستان بستری خواهد بود و در صورت انجام عمل باز باید داروهای تجویزی را برای کاهش درد مصرف کند. پس از عمل با در نظر گرفتن موارد عدم ورود هوا به معده باید آب کافی به بدن برسد. بیمار در هفته‌های اول پس از عمل کاهش حجم معده باید استراحت کرده، پیاده روی آرام و خواب کافی داشته باشد.

پس از گذراندن دوران نقاهت و بهبود بیمار، معاینات دوره‌ای انجام می‌شود که باید با هماهنگی پزشک به طور مرتب انجام شود. بعد از بهبود کامل جراحی بر بدن بیمار، باید رژیم‌های جدی رعایت شود و در صورت مصرف مواد غذایی زیاد و چرب و همچنین نوشابه‌های گازدار به اجزای داخلی معده آسیب وارد می‌شود. در ابتدا غذاهای نرم مصرف شود و سپس سایر وعده‌های غذایی و مواد دیگر در رژیم بیمار قرار می‌گیرد.

کاهش حجم معده