مطالبسایت

رژیم غذایی برای پرکاری تیروئید

رژیم غذایی برای پرکاری تیروئید

معرفی بیماری و راه های درمان تیروئید

هیپرتیروئیدیسم زمانی است که غده تیروئید باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید می شود. هورمون اضافی تیروئید باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن شما می شود. پر کاری تیروئید ممکن است به نظر برسد چیز خوبی است، اما زمانی که بدن شما بیش از حد سخت کار می کند می تواند قلب، استخوان ها، و خلق و خوی شما را به خطر اندازد.
در نتیجه حتما باید برای درمان تیروئید اقدام کرده و به سراغ پزشک متخصص برای تشخیص مشکل تیروئید خود بروید.
یکی از مهم ترین و کار آمدترین روش های درمان تیروئید پرکار رعایت رژیم غذایی است. این رژیم توسط پزشک بعد از تشخیص پرکاری تیروئید به بیمار داده می شود. حتما رژیم غذایی را برای درمان تیروئید استفاده کنید تا از پیشرفت آن جلوگیری کرده و مجبور به درمان چاقی و غیره نشوید.

رژیم غذایی برای درمان تیروئید پرکار

با رعاین نکاتی که در ادامه توضیح خوهیم داد به کاهش علائم پرکاری تیروئید کمک خواهید کرد:
لبنیات (شیر، پنیر و بستنی)، گندم (گلوتن)، سویا، ذرت
خوردن غذاهایی با ویتامین B و آهن، مانند غلات کامل، سبزیجات تازه و سبزیجات دریایی
اگر داروهای هورمون تیروئید مصرف می کنید، قبل از مصرف محصولاتی مانند سویا، با پزشک خود صحبت کنید. بعضی شواهد نشان می دهد که سویا ممکن است در جذب هورمون تیروئید دخالت کند.
آهن نیز مانند سویا ممکن است در جذب داروهای هورمون تیروئید دخالت کند در نتیجه استفاده از آن باید برای درمان تیروئید زیر مصرف پزشک انجام شود.
خوردن غذاهای غنی از آنتیاکسیدان، از جمله میوه ها (مانند زغال اخته، گیلاس، گوجه فرنگی) و سبزیجات (مانند فلفل و اسکواش).
اجتناب از غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید، گوشت خوک و شکر.
خوردن گوشت قرمز کمتر و به جای گوشت قرمز، ماهی یا لوبیا برای جبران مصرف پروتئین.
از روغن های پخت و پز سالم مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید.
کاهش و یا حذف اسیدهای چرب ترانس در محصولات تجاری پخته شده مانند کوکی ها، کیک، سیب زمینی سرخ کرده، پیاز حلقه ای، دونات، غذاهای فرآوری شده و مارگارین یافت می شود.
اجتناب از الکل و تنباکو. قبل از استفاده از محصولات حاوی کافئین مانند چای و نوشیدنی های غیر الکلی، با پزشک خود صحبت کنید. کافئین می تواند بر شرایط و داروهای مختلف تاثیر بگذارد.
ورزش، در صورت امکان، ۳۰ دقیقه در روز و ۵ روز در هفته.

درمان تیروئید

یکی دیگر از کارهایی که برای درمان تیروئید باید انجام شود استفاده از ویتامین ها به شکل های قرص و دارویی است. زیرا بدن فرد در زمان پرکاری تیروئید مواد غذایی زیادی را می سوزاند و ممکن است حتی ویتامین ها و مواد مهم را هم از دست بدهد. در نتیجه از موارد توضیح داده شده در زیر هم حتما استفاده کنید.

استفاده از مولتی ویتامین به طور روزانه. حاوی ویتامین های آنتی اکسیدان A، C، E، ویتامین های B و مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم، روی و سلنیوم است.
اسیدهای چرب امگا ۳ مانند روغن ماهی، برای کمک به کاهش التهاب و افزایش ایمنی بدن. اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند یک اثر کاهش دهنده خون داشته باشد. اگر از داروهای کاهش دهنده خون مصرف می کنید، قبل از مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ با پزشک خود صحبت کنید.
ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به خوبی برای درمان تیروئید و برای حمایت از سیستم ایمنی بدن مفید واقع می شود. برای آشنایی با جراحی بای پس و درمان تعریق در ادامه با ما همراه باشید.